Az online sajtó visszhangzik a hírtől, ezért egy olyan összeállítással jelentkezem, ami a legfontosabb, legérdekesebb információkat gyűjti csokorba, pl. hogy mennyi a telefon ára, hogy honnan kapta a nevét, stb.!
Bemutatták a Google és a HTC közös munkájával elkészített Nexus One telefont. Az új hívószóval szupertelefonnak (superphone) nevezett készülékbe bivalyerős processzort, szenzorok és csatolók garmadáját építették bele, amit a létező legfrissebb Android szoftver hajt. A magyaroknak várhatóan 2010 tavaszáig kell várniuk arra, hogy a Google-től megrendelve megvásárolhassák első Nexus One készülékeiket, várhatóan a Vodafone-tól és a T-Mobile-től lehet majd megvásárolni egész Európában.
Jellemzők:
Az Android 2.1-et futtató készülék 11.5 mm vékony, 130 grammot nyom, RAM-ból és ROM-ból is 512 megányi van benne, processzorból pedig egy 1 GHz-es Qualcomm. A tárhelyet microSD kártyával akár 32 gigára bővíthetjük, de már alapból a is jár egy 4 gigás. A Google mobil kamerája 5 megapixeles, autófókusszal és LED vakuval. A kijelző 3.7 colos AMOLED (800 x 480 pixel), a netkapcsolat pedig megbírja a 3G-t is. Megtaláljuk benne GPS-vevőt, WiFi-t (és WiFi-alapú pozicionálást), valamint a 2.1-es sztereo Bluetooth-képességet is.
A Nexus One legérdekesebb tulajdonságai:
Szoftverek szintjén alapból jár a Facebook-integráció és az ingyenes, teljes értékű ingyenes GPS-ként használható Google Maps Navigation. Magából a felhasználói felületből elsőként persze az animált háttér fogja majd megragadni a leendő tulajdonosokat. Nem kis dolog a hangutasítások továbbfejlesztése és a Google Earth integráció sem. A kettő együtt pedig főleg: bemondjuk (egyelőre angolul), hogy hol szeretnénk lenni, és máris indulunk... Rossz hír azonban, hogy magyarul valószínűleg soha nem születik meg ez a fejlesztés a Nexus One-ra (túl kicsi piac, túl bonyolult nyelv).
A Nexus One natív MPEG4-támogatást is kapott, a funkciók között mazsolázva pedig olyanokat találunk, mint a közvetlen YouTube-feltöltés, a Facebook mellett az egyéb közösségi szolgáltatások erős támogatása, a fotótár autoszinkronizálható a Picasá-val, de widgetekből sem lesz hiány: a felhasználóbarátság jegyében az eddigi 5 home panel helyett több lett. A Nexus One-ba két mikrofont építettek, ezek együttes használatával a telefon szoftvere igyekszik kiszűrni a felhasználó környékén hallható zajokat. Az ígéretek szerint a technológia kristálytiszta, zörejektől mentes telefonhívásokat tesz lehetővé.
A funkciókról néhány rövid videó:
Mi az ára?
Mindenféle hálózati korlátozás és hűségnyilatkozatok nélkül a Google maga 530 dollárért, azaz 100 ezer forintért árulja majd a telefonját, amely a google.com/phone címen lesz majd rendelhető január 5-én reggeltől.
Előfizetéssel egyelőre a T-Mobile USA-nál rendelhető meg, ahol egyetlen konstrukció áll csak rendelkezésre, így kezdésnek 180 dollárba (kb. 34 ezer Ft-ba) fog kerülni. Az előfizetéses telefonhoz kétéves hűségnyilatkozat társul. A szerződés egy 80 dolláros (kb. 15 ezer Ft-os) csomagot tartalmaz (Even More), amely 500 perc ingyen beszélgetést, valamint korlátlan SMS- és webes forgalmat nyújt az ügyfeleknek.
A hűségidőt választóknak két év után minimum 394 ezer forintjába (!) fog kerülni a Nexus One a szolgáltatással együtt, úgyhogy inkább megéri hűség nélkül beszerezni, vagy várni az itthoni értékesítésre (aki nem bír várni a hazai megjelenésig, az kérje meg egy amerikai, brit, szingapúri, hongkongi ismerősét, hogy vegye meg és küldje el neki :) ).
Európából egyébként eddig a francia árakról vannak hírek: ott függetlenként 450 euró (121 ezer forint) lesz, rendelni majd egyenesen a Google-től lehet. A Vodafone-tól állítólag 200 euróért (54 ezer forint) lehet majd elvinni, 2 évnyi hűség ellenében.
Érdekességek:
A lenyűgöző 3D-s teljesítmény akár játékra is alkalmassá teszi a készüléket:
A szupertelefon a nevét Philip K. Dick Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? című sci-fi regényére, illetve az abból rendezett filmre, a Szárnyas fejvadászra utal, melyben „Nexus” sorozatú androidok („replikánsok”) szerepelnek. A történet elszökött Nexus-6 modellek sorsát taglalja. (A Sony szintén Nexusnak nevezte el Android-interface-ét).
A fémborítású készülék hátlapján lévő szürke csíkra két sornyi szöveget gravíroztathat minden egyes vevő, megkoronázva ezzel az egyébként is szupernek számító mobilt.
Habár a Nexus One önmagában nem egy világmegváltó készülék, de az Android 2.1 és a tökéleteshez közeli hardverkombináció magasra teszi a lécet a jövő okostelefonjai előtt - ez is volt a Google célja. Ilyen áron (a jóval gyengébb képességű iPhone 400 dollár) pedig tényleg azt lehet mondani, hogy ez egy igazi iPhone-gyilkos.