SzEKIT blog

A SzEKIT blog olvasói többek között e-kereskedelmmel, online szolgáltatásokkal, mobilokra alapuló szolgáltatásokkal, illetve oktatással kapcsolatban olvashatnak híreket, de kutatásokról, üzleti lehetőségekről, elemzésekről, trendekről, és az ágazat ismertebb szereplőiről is informálódhatnak.

Az állásajánlatok szekció ingyenesen igénybevehető, hirdetéseket a következő e-mailcímre várjuk: info@szekit.hu!

Hirdetés

Facebook

Követőink

Karácsonyi mega-Facebook poszt

2009.12.26. 19:48 Varga Kálmán

Mivel a legtöbb kedvenc e-világgal foglalkozó hírportálomon szünetel a cikkírás az ünnepek alatt, ezért következzen egy olyan saját monológ, ami csakis a Facebook-ról szól, és itt-ott talált érdekességeket foglal össze!

Mint rendszeres Facebook-használó, én is tapasztalom azt, hogy ez a "neten élés" sok időt vesz igénybe amellett, hogy jelentős életmód-változtató hatása is van. Gondoljunk csak például a szakmai- vs. magánélet konfliktusára: amit kirakok, azt olyan is olvashatja, akit nem érdekel, sőt akár pozitív vagy negatív következtetéseket is levonhat belőle => fontos mérlegelni, hogy mennyit / mit engedünk magunkból mutatni, mert ezen akár egy állásinterjú kimenetele is múlhat (nem újdonság, hogy igénybe vehetik, és veszik is néha a HR-esek a közösségi oldalakat informálódás céljából), sőt akár meg is bélyegezhet egy-egy át nem gondolt hírfolyam-bejegyzés.

Mint tudjuk, ahány ember, annyi gondolkodásmód, és bizony nem merülnek fel mindenkiben ilyen aggályok - ez a cikk az emberek felfogását, felelőtlenségét, hozzáállását elemzi ezzel kapcsolatban úgy, hogy kitér a bizalmas adatok felelőtlen kezelésének, és a szókincs & stílus elszürkülésének problémájára, veszélyeire is.

Érdekesség még, hogy India egyenesen veszélyesnek titulálta a Facebook-használatot, azzal indokolva ezt, hogy a dolgozók hatékonysága csökken azáltal, hogy a munkaidejükből kb. 1 órát (!) csakis azzal töltenek, hogy a közösségi oldalakat látogatják, természetesen a Facebookkal az élen (a cikk egyik kommentelője szerint az lenne a megoldás, hogy ahol engedélyezik az internethasználatot, ott 1 órával tovább tartson a munkaidő. Ki tudja, lehet, hogy igaza van :).).
Ebből is látszik, hogy mennyire nagy befolyással vannak az életünkre a közösségi oldalak - nem csak ránk, de közvetve bizony a gazdaságra is hatással vannak!

 

Evezzünk egy kicsit más vizekre:
Ha valakit érdekel, hogy milyen nyomot hagy maga után a neten, annak tudom ajánlani pl. ezt az oldalt - olyan szolgáltatást nyújt ez a cég, amivel a nyílvános és nem nyílvános hozzánk kapcsolódó tartalmakat tudjuk monitorozni, és mivel rendelkeznek a megfelelő forrásokkal, akár el is távolíttathatjuk velük a nem kívánatos információkat.
Szerintem üzletembereknek, és azoknak, akik fel akarják építeni a saját "brand"-jüket, kötelező darab!

Mi a helyzet velünk, Facebook-felhasználókkal?
A Facebook idén csatlakozott a Google és a Yahoo azon hagyományához, hogy minden év végén a keresőbe beírt legnépszerűbb kifejezések közzétételre kerülnek - és bizony a témakörökre bontott eredmény szerint a "f*ck my life", azaz a "sz*r az élet" a leggyakoribb téma a bejegyzések között, és még azt is megtudhatjuk, hogy a hétfő és a kedd elviselhetetlen annyira, hogy ezt megosszuk ismerőseinkkel.
Ezután következik sorra a H1N1, majd a meghalt hírességek nevének bepötyögése a haláluk napján (!), majd csak ezek után következik a "család" témakör.

Ebből is tisztán látszik, hogy leggyakrabban nem a jó, a pozitív dolgokkal foglalkozunk még ezeken az oldalakon sem, hanem hogy leginkább panaszkodás, az aggódás, sőt az abszurd dolgok után informálódás a kedvenc időtöltésünk a Facebook-on nekünk, "neten élőknek".
Ez eléggé meghökkentő, igaz?

Mire jó még a Facebook?
Ha azt hisszük, hogy tapasztalt felhasználóként a Facebook összes lehetőségét kihasználtuk már, nagyot tévedünk - akad olyan, aki az ártatlanságát köszönheti egy Facebook-bejegyzésnek (egy rablással meggyanúsított ember a rablás ideje alatt rakott ki otthonról bejegyzést, ez mentette meg), de van olyan is, aki pont emiatt bukott le (a rablás helyszínén jelentkezett be a saját Facebook-profiljába, és úgy hagyta a gépet... Hol hagyta az eszét?...). Egy válásra szakosodott ügyvédi iroda nyilatkozata szerint a válókeresetek ötödénél valamilyen Facebook-hoz kötődő bizonyíték a válás alapja, sőt egy szökésben lévő rab egyenesen mobiltelefonjáról frissíti Facebook-profilját, ott gúnyolva a rendőröket és szórakoztatva ismerőseit.

Hol van ennek a vége?
A sort nyílván lehetne folytatni még rengeteg példával, elemzéssel, konklúzióval - viszont jó hír, hogy ha egyszer elegünk lesz ebből az egész "neten élésből", és egyszerre szeretnénk kivonulni az összes közösségi oldalról úgy, hogy biztosan ne hagyjunk magunk után semmilyen tartalmat, képet, stb.-t (valljuk be ez elég hosszadalmas folyamat is lehet ha azt nézzük, hogy hányan raknak fel magukhoz képeket másról, hányan használnak fórumokat, kommentelnek más bejegyzéséhez, stb.), akkor a Social Network Suiciders nevű szolgáltatással esélyünk van megkezdeni egy teljesen új, online-mentes életet :).

 

Köszönöm, hogy végigolvastad ezt a hosszú cikket, Kedves Blogolvasó - véleményed, meglátásod köszönettel veszem a kommentek között, ahogyan további érdekességeket, meghökkentő dolgokat is!


Szólj hozzá!

Címkék: közösség

A bejegyzés trackback címe:

https://szekit.blog.hu/api/trackback/id/tr161624737

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása